Happy Lejka Seznam forumov Happy Lejka
za vsakogar nekaj
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Postojnska jama

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Happy Lejka Seznam forumov -> Lepote Slovenije
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Zigec



Pridružen/-a: 25.03. 2008, 20:40
Prispevkov: 12
Kraj: z cesto

PrispevekObjavljeno: 26 Mar 2008 07:49    Naslov sporočila: Postojnska jama Odgovori s citatom

Postojnska jama

Postojnska jama je 20.570 m dolg kraški jamski sistem v bližini Postojne in je največji v Sloveniji.

K jamskemu sistemu Postojnske jame sodijo tudi Otoška jama, Magdalena jama, Črna jama, Pivka jama... Jamo je ustvarila ponikalnica reka Pivka, ki iz Postojnskega kraškega polja ponikne pod hrib Sovič in nadaljuje svoj podzemni tok proti podzemnemu sotočju z reko Rak v Planinski jami in priteče na plano kot reka Unica. Podzemni tok reke Pivke je v dveh miljonih letih postopoma zniževal svojo strugo in tako ustvarjal različna nadstropja jame. Stalna temperatura v notranjosti jame je bila še pred nekaj leti približno 8°C, danes pa se giblje med 8 in 10°C. Višje temperature že omogočajo rast lišajev na kapnikih, kar preprečuje nadaljnjo odlaganje apnenca in rast kapnikov.
Največja globina jame je 115m.
[/mg]http://www.burger.si/Jame/PostojnskaJama/SkicaPespoti_PostonjskaJama.GIF[/img]

Speleobiologija v Postojnski jami
Postojnska jama danes slovi kot zibelka speleobiologije - biološke vede o življenju živali v podzemlju. Najbolj znana je človeška ribica. Prav v Postojnski jami je bil odkrit prvi jamski hrošček, drobnovratnik. V biološkem slovstvu je navedenih prek 130 vrst živali, ki žive v postojnsko-planinskem jamskem sistemu; od teh je 84 pravih jamskih vrst, kar je svetovni rekord. Številni predstavniki več skupin jamskih živali so bili prvič opisani prav po primerkih iz te jame. Zato je v Rovu novih podpisov, 50 metrov od glavnega vhoda v Postojnsko jamo, obnovljena sodobna, obiskovalcem zanimiva speleobiološka postaja. To postajo so ustanovili 100 let po odkritju drobnovratnika, leta 1931 kot Stazione biospeleologica. To je bil eden prvih takih laboratorijev na svetu in za tiste čase moderno opremljen Turizem

Turizem
Koncertna dvorana ima prostornino 3000 m3, vanjo gre lahko do 10.000 ljudi. Dvorana ima izjemno akustiko, zato so v njej večkrat tudi koncerti simfoničnih orkestrov.
Koncertna dvorana ima prostornino 3000 m3, vanjo gre lahko do 10.000 ljudi. Dvorana ima izjemno akustiko, zato so v njej večkrat tudi koncerti simfoničnih orkestrov.


Jama je imela glede na najdene stare stenske napise obiskovalce že v 13. stoletju. Leta 1884 je bila postavljena električna osvetljava, 1872 pa so bili postavljeni železniški tiri, po katerih so sprva jamski vodniki potiskali vozičke z obiskovalci, danes pa vlak poganjajo manjše električne lokomotive. Za turistični obisk je odprto 5,3 km jame. Na leto Postojnsko jamo obišče več kot 500 000 ljudi in je ena najbolj obiskanih turističnih znamenitostih v svetu in v Evropi.

Nemško skladišče bencina
Med II. svetovno vojno je nemška vojska v jami, ob današnjem izstopu s turističnega vlakca in izhodu iz jame, skladiščila gorivo za ves severni Jadran, od Trsta do Reke, da bi ga zavarovala pred letalskim napadom. Vhod v jamsko skladišče je bil seveda močno zastražen, vendar se je sabotažnemu vodu Vojkove brigade 23. aprila 1944 uspelo pretihotapiti v Postojnsko jamo in skladišče razstreliti. Partizanski saboterji so v ta namen uporabili stari, umetno narejeni, rov, ki je v Postojnsko vodil iz Črne jame. Rov je bil napol zasut in ni bil vrisan na nemških kartah jame.

Požar je gorel teden dni. V njem so odpadli kapniki in stene jame so prekrile saje, ki preprečujejo nastanek novih. Črne stene so v tem delu jame vidne še danes.






<<<---------------------------------------------------------------->>>

Lani sem bil v Postojnski jami in je bilo čudovito. Veliko zanimivih stvari je za videt, sama umetnost je kako so nastale tako velike dvorane in kapniki. Na koncu smo še vidli dve človeški ribici << samo tisto ki nas je vodo po jami tisti je bil katastrofa. nam pove kako se z latinskim imenom imenuje človeška ribica, potem pa ga sošolc vpraša še po enem imenu kako se ji reče pa ni vedel, to je res sramota da tam delaš, bi že res lahko balo bolj poznal človeško ribico.>> Pravijo: Kdor ne pripleže na Triglav ni Slovenec. Po mojem kdo vsaj enkrat ne obišče Postojnske jame ni Slovenc. Jamo ne vidiš od zunaj. Triglav pa lahko od daleč vidiš tak da čista bedarija ta pregovor. Drugače pa če še kdo ni bil v postojnski jami naj si jo gre ogledat ne bo mu žal.
_________________
Have a gut life.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Happy Lejka Seznam forumov -> Lepote Slovenije Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group