Happy Lejka Seznam forumov Happy Lejka
za vsakogar nekaj
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Pomen končnic pri filmih

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Happy Lejka Seznam forumov -> Deprina delavnica
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
MadBajsi



Pridružen/-a: 11.10. 2006, 10:07
Prispevkov: 4

PrispevekObjavljeno: 03 Dec 2006 11:12    Naslov sporočila: Pomen končnic pri filmih Odgovori s citatom

CAM

CAM je "kino rip", ponavadi narejen z digitalno video kamero. Včasih je uporabljeno mini stojalo, ampak to ni vedno možno, zato se kamera (in posledično slika) trese. Tudi sedež v dvorani ni vedno na najboljšem mestu in je zato lahko slika snemana s strani. Če je slika pravilno obrezana, ne bo nobenega teksta na zaslonu, ampak velikokrat so zgoraj in spodaj na zaslonu nepravilne, trikotne meje, kar se seveda vidi tudi ob straneh. Zvok je posnet z mikrofona, ki je vgrajen v kamero in velikokrat, še posebno v komedijah ali grozljivkah se slišijo ljudje, ki kričijo ali se glasno smejejo. Zaradi takih pogojev je kvaliteta slike in zvoka skoraj vedno zelo slaba, ampak včasih imamo srečo, če je kino skoraj prazen. Takrat je slika lepša in zvok bolj jasen.

Telesync (TS)

Telesync ima enake specifikacije kot CAM, razen tega, da uporablja zunanji avdio vir (največkrat kot "audio jack" - zvočniki ali izhod, vgrajeni v sedež). Direkten avdio vir še vedno ne zagotovi dobre kvalitete zvoka in veliko šuma iz ozadja se še vedno sliši. Velikokrat je telesync sneman v praznem kinu ali iz projekcijske sobe v kinu in je sneman s profesionalno video kamero, kar da boljšo kvaliteto slike. Kvaliteta drastično naraste, ampak vseeno vedno poglejte primer (sample) pred downloadom celega filma. Velik odstotek telesyncov so CAM viri, ki so bili napačno označeni.

Telecine (TC)

Telecine naprava skopira film digitalno s filmskih kolutov. Zvok in slika sta pogosto zelo dobra, ampak zaradi različne opreme, ki je bila izumljena in cene teh naprav, so telecini zelo redki. V glavnem je film v pravem aspect ratiu, čeprav 4:3 telecini obstajajo. Telecine ponavadi ni označen s timecode, ki je viden števec na zaslonu čez cel film, obstajajo pa taki primeri.

Screener (SCR)


Screener je predizdaja VHS kasete, poslana videotekam, kinom in ostalim promocijskim založbam. Screener je shranjen na VHS kaseti in je ponavadi v 4:3 aspect ratiu (celoten zaslon - fullscreen), čeprav widescreen screenerji obstajajo. Na glavni sliki "ticker" (sporočilo, ki se vrti čez zgornji ali spodnji del zaslona - z copyrightom in anti-copy telefonsko številko). Tudi če kaseta vsebuje kakršnekoli serijske številke ali kakršnekoli druge označbe, ki bi lahko vodile do vira le-te, so ponavadi napisi cenzurirani, ponavadi z črno označbo čez predel s to številko. To je ponavadi samo za nekaj sekund, ampak na žalost je na nekaj kopijah napis čez celo dolžino filma in nekatere označbe so lahko kar velike. Odvisno od uporabljene opreme, kvaliteta screener-ja lahko narašča od zelo dobre (če je zripana z originalne kopije) do zelo slabe (če je narejena na starem VHS snemalniku ali če je slaba zajemalna oprema že na skopirani kaseti). Veliko screenerjev je skompresirano v VCD, čeprav obstaja nekaj poskusov v SVCD in nekateri izgledajo celo bolje kot ostali.

DVDscreener (DVDscr)

Kot že omenjene lastnosti v navadnem screenerju, le da je film zripan z DVDja. Ponavadi je v widescreen, ampak brez dodatkov, ki jih maloprodajni DVD ponavadi vsebuje. Ticker oz. napis ponavadi ni na črni podlagi in zmoti gledanje. Če ima riper izkušnje, je DVDscreener lahko zelo dobre kvalitete. Ponavadi je zakompresiran v SVCD, DivX ali XviD.

VHSRip

Zripan z maloprodajne VHS kasete, ponavadi v SVCD, DivX ali XviD formatu, vendar je XviD format najbolj pogost.

TVRip

TV epizode, ki so na digitalnem omrežju zripane z digitalne kabelske ali satelitske TV, ali pa je predizdaja s satelita (pre-air), ki si ga pošiljajo satelitski ponudniki v omrežju nekaj dni prej (ne vsebujejo znaka ponudnika (dog), ampak včasih imajo manjše, plapojajoče označbe, itd.). Nekaj programov vsebuje dodatne dele ali testiranje kamere ter mikrofona. PDTV je ripan z digitalne TV PCI kartice, običajno daje dobre rezultate in skupine poskušajo izdati izdajo v SVCD formatu. VCD, SVCD, DivX in XviD ripi so tudi vsi podprti s tega vira.

DVDRip

Kopija končnega DVDja. Če je mogoče, je DVD izdan in ripan preden pride v trgovine. Kvaliteta je izvrstna. DVDRipi so izdani v SVCD, DivX ali XviD formatu, vendar je XviD format najbolj pogost pri novejših filmih, starejše izdaje so pa kodirane v DivX formatu.

Workprint (WP)

Workprint je kopija filma, ki še ni bil dokončan. Lahko manjkajo prizori, glasba in kvaliteta lahko narašča od zelo dobre, do zelo slabe. Nekaj workprintov se zelo razlikuje od končnega filma in lahko vsebuje dodatne scene. Workprinti so lahko lepi dodatki zbirki, če je kvaliteta le-teh dobra.

DivX Re-enc

DivX Re-enc je film, ki je bil zripan z originalnega VCD vira in ponovno zakodiran v manjšo, DivX ali XviD datoteko. Zelo pogosto so na sharing omrežjih označeni kot nekaj takega: "film-naslov.skupina.(1of2)". Pogoste skupine, ki se ukvarjajo s DivX Re-enci so SMR in TND. Teh izdaj se ne splača downloadati, razen če ste neprepriani o filmu in hočete samo 200 MB kopijo.

Asian Silvers / PDVD

To so filmi, izdani iz vzhodnih studijev in te so ponavadi kupljeni od skupine, da jih izdajo kot njihove. Silverji so zelo poceni in lahko dostopni v veliko državah, tako da jih je lahko izdati kot svojo izdajo. V glavnem so izdani od manjših skupin, ki si ne lastijo več kot le nekaj izdaj. PDVDji so enaki, le da so originalno posneti na DVDjih. Imajo odstranljive podnapise in kvaliteta je ponavadi boljša, kot s silverjev. Te so ripani kot normalen DVD, ampak ponavadi izdani v VCD formatu.

Watermark

Veliko filmov prihaja iz Asian Silverjev/PDVDjev in ti so povezani s tamkajšnjimi odgovornimi ljudmi. Ponavadi so označeni s črko (začetnico) ali z majhnim znakom, ponavadi v enem od kotov. Najbolj znani so "Z", "A" in "Globe" watermarki.



FORMATI - FORMATS


VCD - Video CD

VCD je baziran na MPEG-1 formatu s konstantnim bitrateom 1150 kbit/s in z resolucijo 352 x 240 (NTSC). VCDji so v glavnem uporabljeni za nizek prenos kvalitete (CAM, telesync, telecine, screener, VHSRip ali TVRip - analogni viri), z načinom, da se naredi čim manjša velikost datoteke in če je možno, spravljen na en sam CD. Oba, VCD in SVCD formata sta šteta prej v minutah, kot v MB, zato tudi če vidite MPEG, ki se pojavi večji, kot je kapaciteta CD-ja, res lahko spravite 74 minut video posnetka na CD-R 74.

SVCD - Super Video CD

SVCD je baziran na MPEG-2 formatu (enako kot DVD), ki dopušča variable bitratee, do 2500 kbit/s z resolucijo 480x480 (NTSC), ki je bil dekompresiran v 4:3 aspect ratio, ko je bil predvajan. Zaradi variable bitratea je dolžina posnetka, ki jo lahko spraviš na en CD-R različna, ampak v glavnem je med 35 in 60 minutami. Da dobiš boljši SVCD encode, ko uporabljaš variable bitrate je pomembno, da uporabljaš "multiple passes". To vzame kodiranju več časa, ampak rezultat je neprimerno boljši.

CVD - Combinated Video Disc

CVD je kombinacija VCD in SVCD formatov in je v glavnem podprta z večine DVD predvajalnikov. Podpira MPEG-2 bitrate (SVCD), ampak uporablja resolucijo 352x480 (NTSC), kot horizontalna resolucija in je v glavnem ni pomemben format. Trenutno nobena skupina ne izdaja v CVD formatu.

XVCD / XSVCD - Extreme Video CD / Extreme Super Video CD

Te so v glavnem VCDji ali SVCDji, ki ne upoštevajo pravil. Oboji so primerni za večje resolucije in bitrate, ampak vse je odvisno od predvajalnika, kjer je CD predvajan. X(S)VCDji so v celoti ne-standardi in so ponavadi za domače riperje, ki jih ne nameravajo izdati.

DivX / XviD

DivX je format, ki je bil narejen za multimedijske platforme. Uporablja dva kodeka, enega low-motion in enega high-motion. Veliko starejših filmov je bilo kodiranih v low-motion in imajo probleme s high-motion. Metoda, znana kot SBC (Smart Bit-rate Control) je bila razvita tako, da zamenja kodeke med procesom kodiranja, kar naredi boljšo kopijo. Format je anaorfičen in bitrate ter resolucija sta izmenljiva. Zaradi višje potrebe po moči kodiranja in različnih kodekov za predvajanje, je malo verjetno, da bomo videli DVD predvajalnik, zmožen predvajati DivXe tekoče, neglede na vse ne-standarde, ki se pojavljajo. V razvoju so še predvajalniki, ki so zmožni večino teh operacij, ampak nič ni še nikoli zares nastalo. Večina PROPER DivX ripov (ne DivX Re-encs) so zripani z DVDjev in v glavnem do dveh ur v odlični kvaliteti na enem CDju. Nekaj kodekov, baziranih na DivX-u obstaja, najbolj popularen je originalen, DivX 3.11a kodek in nov, XviD kodek.

DVD-R - Digital Video Disc-Rom

DVD-R je posnemljiv DVD, ki postaja vedno bolj popularen (z vrstami DVD-RAM, DVD-R in DVD+R). Vsebuje lahko do 4.7 GB podatkov na vsaki strani in obojestranski DVD-Rji že obstajajo. Se pravi, da lahko DVDji vsebujejo blizu 10 GB podatkov. SVCD MPEG-2 slike morajo biti konvertirane, preden so lahko posneti na DVD-R in predvajane uspešno. DVD v DVD-R kopije so možne, amapk so včasih dodatki, jeziki ali podnapisi odstranjeni, ker včasih še celo 4.7 GB prostora ni dovolj.

MiniDVD / CDVD

MiniDVD/CDVD je enak format, kot DVD, le da je shranjen na standardnem CD-Rju ali CD-RWju. Zaradi velike resolucije ali bitratea, je edino mogoče spraviti na en CD od 18 do 21 minut posnetka in format je podprt le z nekaterih predvajalnikov.



OSTALO


NFO

NFO je manjša datoteka, ki jo skupine skoraj vedno dodajo izdaji. Vsebuje pa vse potrebne informacije o vsebini in viru (format, fps, kodeki, opis, IMDB povezavo, datume, ...), ter podpis skupine. Datoteka ima enako ime kot izdaja, le da ima končnico .nfo. Ker to vrsto končnice oz. datoteke uporablja tudi nek drug servis in jo zato odpre v drugemu programu, jo je potrebno ročno odpreti z beležnico (ali drugim tekstovnim urejevalnikom) in rezultat ni vsakokrat čisto berljiv, saj skupine v NFOju pustijo vse podatke in ga ponavadi pokičajo. Beseda "nfo" je speljana iz besede "info", kar pomeni informacije. Na tri črke je pa omejena zaradi različnih sistemov. Starejši NFOji so bili kot .bat datoteka in je od zagonu le-te v ukazni vrstici izpisal vso vsebino.

Regional Coding (RC) - Regionalno Kodiranje

To je bilo razvito zato, da prepreči ljudem, da kupujejo ameriške DVDje in da jih gledajo v ostalih državah prej ali pa za starejše filme, ki jih po svetu distribuirajo različne družbe. Veliko predvajalnikov je lahko shekano s čipom ali z daljinskim onesposabljanjem.

Regional Coding Enhancement (RCE) - Povečano Regionalno Kodiranje

RCE je bil razvit zato, da prepiše "multiregion" predvajalnike. Ampak ima veliko napak in ni uporabljen več. Zelo malo filmov je kodirano v RCE zdaj in RCE je zelo nepopularen.

Macrovision

Macrovision je zaščita proti kopiranju, uporabljena na večini komercialnih DVDjev. Je sistem, ki prikaže črte in temo čez slike kopij, ki so narejene zaradi pošiljanja VHS signalov, ki jih ne razume. Določeni DVD predvajalniki imajo skriven menu, kjer lahko onemogočite macrovision ali pa se dobi "video stabaliser".

NTSC / PAL

NTSC in PAL sta dva glavna standarda, uporabljena čez cel svet. NTSC ima višjo frame rate kot PAL (29 fps stopnjevano s 25 fps), ampak PAL ima višjo resolucijo in da zato bolj ostro sliko. Predvajanje NTSC diskov na PAL sistemih je možno. RGB omogočen scart vod bo predvajal NTSC sliko v vseh barvah na veliko modernih TVjih, ampak za snemanje tega na VHS kaseto, boste morali konvertirati signal v PAL50 (ne PAL60, kar večina DVD predvajalnikov naredi). To je tudi omejeno zaradi dragega konverterja. Vgrajen konverter ali uporaba "World Standards VCR" lahko zapiše v katerikoli format.



OZNAKE SCENE - SCENE TAGS


PROPER

Zaradi pravil izdajanja se velikokrat zgodi, da npr. telesync, ki je "zmagal dirko" oz. je bil prvi ima slabo kvaliteto in druga skupina izda nov telesync (ali isti vir z boljšo kvaliteto), potem druga skupina doda oznako PROPER, da ni dupana oz. da ni označena kot podvojena izdaja. PROPER je najbolj razširjena oznaka in veliko ljudi se strinja, da je PROPER boljši kot originalna izdaja. Veliko skupin izdaja PROPERje samo zato, ker so "izgubili dirko".

LIMITED

Če ima film oznako LIMITED, pomeni da ima omejen čas, ki se predvaja v kinu. Ponavadi se LIMITED izdaja predvaja v manj kot 250 kinodvoranah in ponavadi so manjši filmi (kot domači filmi ali manjši projekti) izdani kot LIMITED.

INTERNAL

INTERNAL izdaja je lahko narejena iz večih razlogov. Navadne skupine, ki se ukvarjajo z DVDji naredijo veliko INTERNAL izdaj in zaradi tega niso DUPED. Tudi ripi z manjšo kvaliteto že v viru so narejeni z oznako INTERNAL, zato da ne pokvari ugleda skupine tudi če ripi že obstajajo. INTERNAL izdaja je razpoložljiva normalno ampak ne smejo biti prenešeni na ostale strani brez privoljenja administratorjev. Nekaj INTERNAL izdaj se prebije do omrežij IRC ali newsgroups ampak je ponavadi odvisno od naslova in popularnosti izdaje ali skupine. Ljudje izdajajo ripe zgodaj le takrat, ko jih izdajajo za njihove člane in administratorje strani. Ta beseda je drugačna v kontekstu, kakor je splošna definicija.

Straight To Video (STV)

STV pomeni Straight To Video oz. film, ki še nikoli ni bil predvajan v kinih in ponavadi pravila na določenih straneh prepovedujejo le-te in niso zaželjeni nasploh.

SUBBED

V primeru, da je film v formatu VCD in če je izdaja opremljena s podnapisi, je označena s to oznako. Ponavadi pomeni, da vsebuje težko kodirane podnapise (lahko s drugega vira, kot video) čez cel film. Podnapisi so v glavnem v malezijskem, kitajskem, tajskem, ipd. jeziku. Včasih film vsebuje dva različna jezika podnapisov, ki lahko zavzamejo velik del zaslona. SVCD podpira menjavo podnapisov, zato so nekateri DVDRipi opremljeni z zamenljivimi podnapisi.

UNSUBBED

Če ima določen film izdajo s podnapisi, je včasih izdana izdaja, ki jih ne vsebuje in je označena tako.

ASPECT RATIO TAGS - ASPECT RATIO OZNAKE

- FS - fullscreen - celoten zaslon (pogosti med risanimi filmi)
- WS - widescreen - ozek oz. kino format (najbolj pogosti)

RECODE

RECODE je že izdana verzija, le da je obdelana tako, da ima odstranjene podnapise, popravljene barve, ipd. Ker izgledajo bolje kot prejšnje izdaje, ni potrebna informacija, kje je skupina dobila vir.

REPACK / RERIP

Če skupina izda slab oz. nepravilen rip, izdajo še REPACK oz. RERIP, ki popravi vse napake prejšnjega ripa.

FIX

Če je napaka v izdaji manjša, lahko skupina izda FIX. To je ponavadi manjša .bat datoteka, ki ob zagonu naredi kopijo datoteke in jo obdela tako, da popravi napake v njej. Te niso vedno zaželjeni, ker dostikrat ne delajo, zato skupine raje izdajo REPACK/RERIP, da si ne pokvarijo ugleda.

NUKED

Film je lahko NUKED iz več razlogov. Posamezne strani nukajo izdaje že zaradi tega, ker kršijo njihova pravila (npr. brez telesyncov, ipd.), ampak če je s filmom nekaj res narobe (manjka glasba, drugi CD ne deluje, manjka kakšna datoteka, ...), potem film nukajo globalno in ljudje, ki sodelujejo pri razmnoževanju kopij tega filma, izgubijo kredite oz. ratinge. Nukani filmi lahko dosežejo tudi ostala omrežja, kot so Usenet, privatna p2p omrežja, Hamachi, ... Ampak je vseeno dobro preveriti, zakaj je bil film sploh nukan. Če katerakoli skupina zasledi, da je kaj narobe, lahko zahtevajo nuke.
Razlogi nukanja (najbolj pogosti razlogi, ki se ponavadi pojavijo v DVDripih):

- BAD A/R - slab aspect ratio oz. ljudje na sliki se pojavijo predebeli ali presuhi
- BAD IVTC - slab "inverse telecine", proces konvertiranja framerateov je bil napačen ali neuspešen
- INTERLACED - črne črte med premikanjem oz. je prostorsko zaporedje napačno
- DUPE - če izdaja že obstaja, potem ni razloga, da obstaja kopija brez pravega PROPER razloga
- OVERSIZED - če je datoteka v izdaji prevelika in ne pride na en CD niti z overburnom
_________________
***********************************************
DON'T DRINK AND DRIVE JUST SMOKE AND FLY!

***********************************************
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lejka
Administrator foruma


Pridružen/-a: 10.10. 2006, 23:37
Prispevkov: 91
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 03 Dec 2006 15:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ej bajsi tole je pa prima zadeva res hvala za tole.Pa še kdaj kej podobnga prosm

Very Happy
_________________
Življenje je lepo zato ga živimo!!!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Happy Lejka Seznam forumov -> Deprina delavnica Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group